Term:

LECTURES OFFERED - Term 2020-02


Applied Physics and Mathematics
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-F
TE-225
Lasers I - Physical Principles
João Marcos Salvi SakamotoIEAv-EFO Sala de ReuniõesThursday14:00-17:00
TE-228
-
Metrologia Óptica
Alvaro José DamiãoIEAv-EFO Sala de SemináriosTuesday08:30-11:30
TE-229
Laser Spectroscopy
Jonas Jakutis NetoIEAv-EFO Sala de SemináriosTuesday14:00-17:00
TE-231
Dosimetry and Radioprotection applied to Aerospace Sciences
Claudio Antonio FedericoIEAv-ENUWednesday09:00-12:00
TE-234
-
Física de Nêutrons no Ambiente Aeroespacial
Odair Lelis GonçalezIEAv-ENU Sala EN-117 (Sala de Reuniões)Monday14:00-16:40
TE-235
-
Monitoração da Radiação Ionizante do Ambiente
Inácio Malmonge MartinITA-IEF/F Sala 2608Tuesday09:00-12:00
TE-282
Metaheuristics&
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Wednesday14:00-17:00
TE-294
Numerical Methods and Applications in Clusters I – Basics
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Thursday14:00-17:00
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TF-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--
Materials Chemistry
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-Q
FQ-201
-
Materiais Energéticos
José Atílio Fritz Fidel Rocco, Koshun Iha, Rene Francisco Boschi GonçalvesITA-IEF/Q Sala 2548Thursday13:30-16:30
FQ-202
-
Engenharia Aplicada a Armamento e Munições Aéreas
José Atílio Fritz Fidel Rocco, Koshun Iha, Rene Francisco Boschi GonçalvesITA-IEF/Q Sala 2548Thursday13:30-16:30
FQ-220
Chemical Thermodynamics
Ana Maria Gómez MarínITA-IEF/Q Sala 2548Wednesday13:30-16:30
FQ-222
Chemical Kinetics
Ana Maria Gómez MarínITA-IEF/Q Sala 2548Tuesday08:30-11:30
FQ-230
Thermochemistry and Combustion of Energetic Materials
José Atílio Fritz Fidel Rocco, Rene Francisco Boschi GonçalvesITA-IEF/Q Sala 2548Thursday08:00-12:00
FQ-232
Concepts of Organic Chemistry, Applied to Energetic Materials
Elizabeth da Costa Mattos, Jairo SciamareliIAE-ADP Sala 5Thursday08:30-11:30
FQ-233
Chemistry of Energetic Materials
José Irineu Sampaio de Oliveira, Juliano Ribeiro Aguiar Pinto, Rita de Cassia Lazzarini DutraIAE-ADP Sala 7Monday13:30-16:30
FQ-243
Electrochemical Impedance Spectroscopy
Emerson Sarmento GonçalvesITA-IEF-
FQ-252
Fundamentals of Polymer Science
Jorge Carlos Narciso DutraITA-IEM/MP Sala 1043Tuesday13:30-16:30
FQ-254
Structure and Properties of Polymers
Deborah Dibbern BrunelliITA-IEF/Q Sala 2548Monday08:30-11:30
FQ-260
Introduction to Materials Chemistry
Elizabete Yoshie KawachiITA-IEF/Q Sala 2548Friday08:30-11:30
FQ-270
-
Adsorção sobre Sólidos
Koshun IhaITA-IEF/Q Sala 2548Wednesday08:30-11:30
FQ-290
Quantum Chemistry I
Francisco Bolivar Correto MachadoITA-IEF/Q Sala 2548-
FQ-295
Characterization of Polymers by Thermal Analysis
Silvana Navarro CassuIAE-ADP Sala 5Tuesday08:30-11:30
TE-210
Ablative Materiais
Luiz Claudio PardiniIAE-AMRWednesday13:30-16:30
TE-260
-
Metodologia da Pesquisa Científica&
Dermeval Carinhana Junior, Orlando Roberto NetoIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday10:00-12:00
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TQ-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--
Space Propulsion and Hypersonics
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-P
FQ-223
-
Dinâmica Química
Orlando Roberto Neto-Thursday13:00-17:00
TE-242
-
Aerotermodinâmica Fundamental&
Israel da Silveira RêgoIEAv-SUTEC-B Sala 109Tuesday13:30-16:20
TE-243
Hypersonic Airbreathing Propulsion I&
Tiago Cavalcanti RolimIEAv-EAH Sala 126 (Auditório)Wednesday14:00-16:00
TE-244
-
Aerotermodinâmica Hipersônica&
Paulo Gilberto de Paula ToroIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday13:30-16:20
TE-252
-
Sistemas Nucleares&
Lamartine Nogueira Frutuoso GuimarãesIEAv-ENU Sala EN-117 (Sala de Reuniões)Friday09:00-12:00
TE-254
Nuclear Energy Conversion Systems&
Guilherme Borges RibeiroITA-IEM Sala 2327Monday14:00-17:00
TE-260
-
Metodologia da Pesquisa Científica&
Dermeval Carinhana Junior, Orlando Roberto NetoIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday10:00-12:00
TE-282
Metaheuristics&
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Wednesday14:00-17:00
TE-294
Numerical Methods and Applications in Clusters I – Basics
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Thursday14:00-17:00
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TP-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--
Space Sensors and Actuators
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-S
FF-225
-
Lasers I - Princípios Físicos
João Marcos Salvi SakamotoIEAv-EFO Sala de ReuniõesThursday13:30-16:30
TE-260
-
Metodologia da Pesquisa Científica&
Dermeval Carinhana Junior, Orlando Roberto NetoIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday10:00-12:00
TE-282
Metaheuristics&
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Wednesday14:00-17:00
TE-283
Ceramic Material Processing&
Antonio Carlos da Cunha MiglianoIEAv-SUTEC-A Sala STA-12 (LSE)Tuesday13:30-16:30
TE-284
Characterization of Ceramic Materials in Microwave and Terahertz
Antonio Carlos da Cunha MiglianoIEAv-SUTEC-A Sala STA-12 (LSE)Thursday08:30-11:30
TE-285
Sensors for Space Application I&
Olympio Lucchini CoutinhoIEAv-ENU Sala EN-117 (Sala de Reuniões)Tuesday08:30-11:30
TE-286
Sensors II&
Olympio Lucchini CoutinhoIEAv-ENU Sala EN-117 (Sala de Reuniões)Tuesday08:30-11:30
TE-288
Physics of Semiconductor Devices II
Gustavo Soares VieiraIEAv-ENU Sala EN-117 (Sala de Reuniões)Monday14:00-17:00
TE-290
Advanced Magnetics Ceramics
Antonio Carlos da Cunha MiglianoIEAv-SUTEC-A Sala STA-12 (LSE)Thursday13:30-16:30
TE-294
Numerical Methods and Applications in Clusters I – Basics
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Thursday14:00-17:00
TE-297
Optic Modulation and Detection Techniquies&
Olympio Lucchini CoutinhoITA-IEF Sala 2014Tuesday13:30-16:30
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TS-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--
Space Systems, Testing and Launching
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-E
MT-297
Special Polymers
Cristina Moniz Araujo LopesIAE-AMR ATuesday08:30-11:30
TE-201
Thermal Analysis of Space and Sub-orbital Vehicles
Humberto Araujo MachadoIAE-VDIR-GP Sala 5Wednesday14:00-17:00
TE-205
Computational Methods in Vibration and Acoustics
Carlos d'Andrade Souto, Rogério PirkITA-IEM Sala 1302Thursday09:00-12:00
TE-206
Suborbital Platforms Design
Alison de Oliveira MoraesIAE-VDIR-GP Sala 7Thursday14:00-17:00
TE-207
Elements of Electrical Power Distribution Applied in Space Systems
Francisco Carlos Parquet BizarriaIAE-VDIR-GP Sala 5Tuesday08:00-11:00
TE-214
Statistical Data Analysis and Uncertanty Evaluation in Aerodynamic Tests
Maria Luisa Collucci da Costa ReisIAE-ACE-L Auditório do Túnel de VentoTuesday14:00-17:00
TE-260
-
Metodologia da Pesquisa Científica&
Dermeval Carinhana Junior, Orlando Roberto NetoIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday10:00-12:00
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TE-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--
Technology Management
CodeLectureINITIALS PROPOSED TIME SCHEDULE
Academic StaffLocationDay of the WeekSchedule
CTE-G
AP-270
-
Engenharia de Manutenção 1
Fernando Teixeira Mendes AbrahãoITA-IEM Sala 2325Thursday17:00-20:00
MB-249
-
Logística no Desenvolvimento de Sistemas Complexos
Fernando Teixeira Mendes AbrahãoITA-IEM Sala 2325Tuesday14:00-17:00
PO-212
-
Análise de Decisão
Mischel Carmen Neyra BelderrainITA-IEA Sala 1406Tuesday14:00-17:00
TE-261
Technological Risk Analysis
Ligia Maria Soto UrbinaITA-IEM Sala 2327Wednesday14:00-17:00
TE-263
eMaintenance
Henrique Costa MarquesITA-IEM Sala 2325Wednesday14:00-17:00
TE-282
Metaheuristics&
Angelo PassaroIEAv-SUTEC-A Sala STA-11 (LEV)Wednesday14:00-17:00
TE-300
Thesis Seminar
Dermeval Carinhana JuniorIEAv-SUTEC-B Sala 109Thursday08:00-09:30
TE-500
-
Tese †
Orientador--
TG-600
-
Estágio Docência ***
Representante de Área--